ANASAYFA,  DERS NOTLARI,  EĞİTİM-OKUL,  ZİHİN HARİTALARI

Zihin Haritası ile Yapabilecekleriniz

Zihin haritasının ne olduğundan ve nasıl çizileceğinden zihin haritasının ilk yazısında bahsetmiştim. Bu bölümde ise zihin haritaları ile yapabileceklerinizden ve çeşitli örneklerden bahsedeceğim.

Zihin Haritalarını Kullanabileceğiniz Yerler

 • Günlük rutin işlerinizde, iş veya okulla ilgili haftalık planlamalar yaparken, daha uzun süreli hedef ve hayallerinizle ilgili planlamalar yaparken,
 • Ders çalışma sırasında konu çalışırken, özet çıkarırken,
 • Problem çözmek için, 
 • Sunum-konuşma hazırlaması için,
 • Bir toplantıya hazırlanıyorsanız anlatacaklarınızı tek bir sayfada görselleştirip toparlamak için,
 • Bir konu hakkında beyin fırtınası yaparken ürettiğiniz fikirler arasında bağlantılar kurmada,
 • Belirlenen ana hedefe ulaşmak için yapılması gereken alt hedefleri belirlemede ve bir yol haritası oluşturabilmede,
 • Gittiğiniz konferanslardan notlar almada zihin haritalarını kullanabilirsiniz.
 • Zihin haritaları ile daha ilgi çekici sunum, ödev, rapor vs hazırlayabilir, böylece daha iyi geri dönüşler alabilirsiniz. Ve en güzeli çeşitli programlarda haritalarınızı slayt haline getirebilirsiniz.
 • Ayrıca videolardan not almada ve daha birçok şeyde zihin haritalarını kullanabilirsiniz. 

*Zihin haritalarını çizerken kağıt- kalem kullanmak veya bilgisayarda çizim yapmak arasındaki seçim size kalmış. Burada tavsiyem sunuma ekleyeceğiniz şeylerde programda çizilen haritaları kullanmanız. Ancak sınava çalışırken, konu özeti çıkarırken elle çizim yapmanız daha akılda kalıcı olmasını sağlayabilir. Bir öneri olarak, bilgisayarda çizdiğiniz konu özeti haritalarını çıktı alıp onları ders çalışırken kullanabilir veya duvarınıza asabilirsiniz. Hatta çalıştığınız konu, ders veya ÖSYM sınavlarının konularını zihin haritaları kullanarak özetleyebilir, daha sonra bunları çıktı alıp dosya haline de getirebilirsiniz. KPSS ye hazırlanıyorsanız mesela dağların ovaların vs bu şekilde zihin haritasını çıkarabilirsiniz.

Not: Eğer daha genel, çok detaylı olmayan bir harita hazırlayacaksanız dallanlamaları yaparken kısa ifadeler, kelimeler, çizimler kullanabilirsiniz. Ancak konuyu daha iyi anlamak ve daha detaylı bilgiler vermek için cümleler de kullanabilirsiniz. Haritanızı çizerken nasıl çizeceğiniz size, nasıl daha iyi anladığınıza ve hayal gücünüze kalmış.

Bu arada zihin haritasını kullanabileceğiniz yerlerle ilgili olarak okuduğum yazılardan en beğendiklerimi de örnek olması açısından ekliyorum;

 • Bir bilgi bankası oluşturmak için kullanmak. Bunu özellikle bilgisayardaki mind map programlarının dosya ekleme özelliğiyle çok daha rahat oluşturabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse bir konu üzerinde araştırma yaptığınızı varsayalım. Konuyla ilgili okumanız gereken kitapları, makaleleri, veya bunları okuduktan sonra aldığınız notları bu haritaya yerleştirebilirsiniz. Ve konuyla ilgili fikirlerinizi, araştırılacaklar listenizi vs oluşturabilirsiniz. Böylece konularla ilgili toplu kaynaklarınız ve bilgi bankalarınız hazır olmuş olur.
 • Ders notlarını daha akılda kalıcı, renkli bir hale getirmek için zihin haritası kullanmak. Bununla ilgili güzel bir örnek;
 • Videoda izlediğiniz konuyla ilgili notlar almak için zihin haritasını kullanmak. Bu işlem mindmeister programı için anlatılmış ancak kullandığınız mind map programının bağlantı linki veya video ekleme özelliği varsa bu adımları onda da uygulayabilirsiniz. Bununla ilgili örneğin anlatıldığı yazıdaki diğer örnekler de çok güzel mutlaka bakın derim. (Yazının linki: https://www.mindmeister.com/blog/effective-notes-using-mind-maps/ )

İster YouTube’da ister Udemy gibi bir online eğitim sitesinde olsun, çoğumuz belgeseller, öğretici videolar, TED videoları, tartışma programları ve dersler izliyoruz. Ancak buralardaki değerli bilgilerin birçoğunu unutuyoruz. Bu aşamada, video izlerken zihin haritası çıkartabilmek için şu adımları izleyebilirsiniz;

 • Yeni açtığınız haritanın ortasına videonun youtube linkini veya videonun kendisini ana konu olarak yapıştırın. 
 • Haritaya gömülü videodaki oynat düğmesine basın ve video oynatılırken, saat 1 civarında başlayıp merkezin etrafında saat yönünde ilerleyerek zihin haritasında videodan notlar alın. 
 • Notlarınızı alırken bütün cümleler yerine, mümkün olduğunca anahtar kelimeler ve kısa kelime öbekleri kullanın. Gerekirse daha sonra, konunun notlar bölümüne daha uzun açıklamaları ve ayrıntıları yazabilirsiniz. Bağlantı aracıyla oklar çizerek fikirler arasındaki ilişkileri de belirtebilirsiniz.
 • Zihin haritası ile kitap özeti yapmak.

Tabii ki “Zihin haritalarını nerelerde kullanabilirsiniz?” sorusuna verilecek cevap yukarıda yazanlardan çok daha fazla. Nerelerde kullanabileceğiniz size ve hayal gücünüze kalmış.

Sağlıcakla kalın. Kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir