Zihin Haritası Çizim Programları

Zihin haritasıyla ilgili genel bir yazı ve bir de zihin haritasını nerelerde kullanabileceğinize dair bir yazı yazmıştım. Bu yazıya geçmeden önce onları da okuyabilirsiniz.

Zihin Haritası (Mind Map) Çizmek için Kullanabileceğiniz Site ve Programlar

Çizim için kullanabileceğiniz ücretli ve ücretsiz olmak üzere çok fazla site ve program bulunuyor. Hatta bunlardan bazılarını telefonunuza da Google Play Store veya App Store’dan indirebiliyorsunuz. Tavsiyem bütün programlara bakmanız, her birinin özelliklerine bir göz atmanız. Daha sonra kullanımı size kolay geleni, beğendiğiniz programları aktif olarak kullanabilirsiniz. Zaten zihin haritasını sürekli çizdikçe kendi çizim tarzınız da oluşmaya başlar.

Not: Bu arada bazı programlar sadece mind map çizimi için kullanılırken bazıları içinde mind map bulunduran genel içerik tasarımı programları.

 1. Canva : Sadece zihin haritası çizimi için değil içindeki birçok içerik tasarım özelliğini kullanabilirsiniz. Ücretsiz bir program. Sadece içerisindeki bazı resimler veya özellikler ücretli. Telefonda da uygulaması var. Bilgisayarda yaptığınız çizimlere uygulamadan da eş zamanlı olarak ulaşabilirsiniz.
 2. Smartdraw : Genel çizim uygulamalarından biri. Bu uygulamayı bilgisayarınıza ücretsiz indirebilirsiniz. Ancak kullanımı ücretli bir program. Belirli bir süreliğine deneme sürümünü kullanabilirsiniz. Ben şuan o sürümü kullanıyorum.
 3. XMind : Mind map çizimi için özelleşmiş uygulamalardan. Ücretsiz olarak bilgisayarınıza indirebilirsiniz. Deneme sürümü var. Süresi bittikten sonra da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak yaptığınız haritaların üst tarafında XMind yazısı yer alıyor.
 4. Coggle : Zihin haritası çizimine özel uygulamalardan. 3 tane logosuz harita çizimine izin veriyor. Daha fazlası için ücretli sistemi de kullanabilirsiniz. Ancak ücretsiz olarak daha fazla çizim yapmaya devam edebilirsiniz. Sadece haritaya coogle kendi logosunu yerleştiriyor.
 5. Mind Meister : Zihin haritası çizimine özel uygulamalardan. 3 tane çizime kadar ücretsiz. Bu uygulamayı Meister Task adlı yapılacaklar listesi oluşturma programıyla entegre kullanabilirsiniz.
 6. Mindomo : Online olarak kullanabildiğiniz gibi bilgisayarınıza da indirebilirsiniz. 3 haritaya kadar ücretsiz kullanımı bulunuyor.
 7. Mind Mup : Ücretsiz online kullanımı olan zihin haritalama sitesi.
 8. Ayoa : 5 çizime kadar ücretsiz. Bilgisayarınıza, telefonunuza indirebilirsiniz. İndirmek istemezseniz online olarak da sitesinden kullanabilirsiniz.
 9. Edraw Mind Master : Bilgisayarınıza indirerek kullanabilirsiniz. Edraw’ un infografik , akış çizimi gibi farklı yazılımları da bulunmakta. Ücretsiz indirme seçeneğinde belirli kısıtlamaları var. İndirmeden önce bunlara mutlaka bakın. Ek olarak Office programlarında olduğu gibi ömürlük satın alabilme seçeneği var.

Benim bu listeden en çok kullandıklarım ise; Canva, XMind, SmartDraw ve Coggle.

İçerik Üretimi için Yardımcı Diğer Uygulamalar

Zihin haritasına ek olarak diyagram çizmenize, ekip arkadaşlarınızla iş bölümünüzü takip edebilminize olanak sağlayan programlar da bulunmakta. Bunları zihin haritası uygulamalarıyla beraber kullanabilirsiniz.

 1. Lucid Chart : Zihin haritasından ziyade akış diyagramı çizmek için kullanabileceğiniz bir program. Ancak isterseniz harita da oluşturabilirsiniz.
 2. Gliffy : Diyagram çizmek için kullanabileceğiniz programlardan biri. Ücretli kullanımı bulunmakta. Ücretsiz olarak ise 14 günlük deneme süresi var.
 3. Stormboard : Bu uygulama da ekip arkadaşlarınızla online çalışmalar yapabilirsniz. Görev dağılımı, yol haritası için zihin haritası gibi kullanabilirsiniz.
 4. Cacoo : Akış haritası, proje zamanlaması yapabileceğiniz bir uygulama. Normalde ücretli kullanımı olan uygulamanın 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü de kullanabilirsiniz.
 5. Creately : Akış diyagramı çizebileceğiniz uygulamalardan biri. 5 çizime kadar ücretsiz kullanım seçeneği bulunmakta.

Zihin Haritası Kullanımıyla İlgili Genel Önerilerim

 • Bir konuyu çalışmak için önce konuyla ilgili güzel, anlaşılır ve detaylı bir not çıkarmanız. Ardından konunun ana, alt başlıklarını, önemli noktalarını görebileceğiniz genel bir zihin haritası çıkartmanız.
 • Özellikle tasarımla ilgili programlarda tavsiyem yazının başında da dediğim gibi bütün uygulamaları birer kez de olsa denemeniz. Daha sonra da kullanımı size en kolay gelen, beğendiğiniz uygulamayı seçmeniz. Bundan sonra kullanırken de öncelik olarak o uygulamada içeriklerinizi üretmeniz. Böylece o uygulamayı daha iyi  öğrenirsiniz ve daha kolay içerikler üretirsiniz. O uygulamanın yeterli gelmediği durumlarda da diğer seçenekleri deneyebilirsiniz.

Not: Her şeyin haritasını çıkarmayın. Her şeyin zihin haritası olması gerekmez. Ders notlarında daha fazla bilgi yer alır. Bu bilgilerin hepsini çizdiğiniz haritaya aktarırsanız haritanın amacından uzaklaşmış olursunuz. Bu daha çok boğar haritanızı. Tüm cümleler yerine, mümkün olduğunca anahtar kelimeler ve kısa kelime öbekleri kullanın. Gerekirse, konunun notlar bölümünde daha uzun açıklamaları ve ayrıntıları saklayın.

Zihin Haritasıyla İlgili Daha Fazla Bilgi İçin İnceleyebileceğiniz Kaynaklar

 • Eğlenceli anlatımlı bir pdf için tıklayın.
 • Daha fazla bilgi için çeşitli siteler ve yazılar; 1, 2, 3, 4, 5, 6.
 • Hazır çizilmiş ücretsiz zihin haritaları için galeriler; 1, 2.
 • Zihin haritalamayla ilgili püf noktalar için site
 • Kitap

Okuduğunuz için teşekkürler. Umarım faydalı bir yazı serisi olmuştur. Kendinize iyi bakın. Sağlıcakla kalın 🙂

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5, 6.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir