YDS mi YÖKDİL mi?

İlk defa sınava girecekler YDS mi yoksa Yökdil mi tercih etmeli?

Tezli yüksek lisans, doktora yapmak için, araştırma görevlisi vs. olmak için ve daha birçok alanda dil sınavı puanı isteniyor. Ülkemizde yapılan YDS, daha genel bir sınav olurken; Yökdil Sağlık, Fen ve Sosyal olmak üzere üç alanda yapılan bir dil sınavı. Bunlara ek olarak TOEFL, IELTS gibi yurtdışı asıllı ancak ülkemizd de yapılan sınavlar da var. Ki bu son iki sınavın geçerli olduğu yerler daha fazladır. Ancak buna oranla sınavlar da bir o kadar zordur ve ücretleri daha fazladır.

  • Peki YDS ve Yökdil’den hangisine girmeliyim sorusuna gelirsek, Yökdil uzmanlık alanlarına göre ayrılan bir sınav. Yds ise alanlara ayrılmadan genel olarak bütün konuları kapsıyor. YDS yi üniversite sınavlarındaki Türkçe gibi düşünebilirsiniz. Genel konular hakkında paragraf, cümle tamamlama, benzer anlamlı cümleleri bulma gibi soru tarzları var.
  • Yökdil, YDS ye göre genel olarak daha kolay bir sınavdır. Uzmanlık alanlarına göre de ayrıldığı için alan odaklı sorular daha kolay gelebiliyor. Bu açıdan bakınca yüksek puan alabilmek için Yökdil’e girmek daha mantıklı geliyor.
  • YDS ise daha zor, uzun sorulardan oluşuyor. Özellikle çıkmış soruları inceleyince Yökdil’in YDS’ye göre daha kısa sorular içerdiği görülüyor. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta şu ki;
    📌Daha yüksek puan alabilmek için Yökdil’e girmek mantıklı görünse de Yökdil’in TOEFL, IELTS denkliği yok. Ve her yerde geçerli olmayabiliyor. Oysaki YDS’nin denkliği var ve daha fazla kurumda geçerli olan sınav YDS.
  • Burada tavsiyem neden bu sınavlara girmek istediğinizi belirlemeniz ve girmeyi düşündüğünüz kurum için geçerli sınavlara dikkat etmeniz. Bundan sonra YDS’ye mi Yökdil’e mi gireceğinize daha rahat karar verebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir