ANASAYFA,  DERS NOTLARI,  EĞİTİM-OKUL,  ZİHİN HARİTALARI

Mind Map (Zihin Haritası)

Şimdi bir turist olduğunuzu düşünün. Zamanınızı iyi değerlendirebilmek için ilk önce, gittiğiniz yerin en bilinen yerlerini gezmeye karar verdiniz. O bölgenin görülmesi gereken başlıca yerlerini araştırdınız. Ve bu yerlerin işaretli olduğu haritayla gezinize başladınız. Aynı bu süreç gibi zihnimizdekileri de haritalandırabiliriz. Şehir haritalarında sokaklar, caddeler yol gösterirken; zihin haritasında ise yol gösteren sokaklar fikirlerinizdir. 

Peki Nedir Zihin Haritası?

Daha iyi öğrenmek için notlar tutar, fikirlerimizi havada kalmaması için kağıda dökeriz. Bir de herhangi bir konu hakkında çeşitli kelimeleri, fikirleri, çağrışım yapan şeyleri üretmek için beyin fırtınası yaparız. Zihin haritasını, not alma ve beyin fırtınası ikilisinin birleşimi bir yöntem olarak düşünebiliriz.

‘Mind Map’ yani ‘Zihin Haritası’ temelde bir not alma ve yaratıcı düşünmeyi sağlayan bir yöntemdir. Bu kavram, İngiliz yazar Tony Buzan tarafından ticari marka haline gelmiş ve giderek popülerleşmiştir. Zihin haritasının yapısını beynimizdeki sinir hücrelerinin yapısına, yapraklardaki dallanmalara vs benzetebiliriz.

Zihin haritasında;

 • Ana fikir, konu, düşünce
 • Ana konudan dallanan başlıca konular ve daha küçük dallar vardır.
 • Fikir yazılarına ek olarak konuyu çağrıştıran çeşitli semboller, çizimler, renkler de vardır.

Zihin Haritası Yönteminin Faydaları

 • Zihin haritası kafanızda uçuşan düşünceleri belirli bir düzene ve bağlantıya oturtmanızı, ek olarak yeni fikirler üretmenizi sağlar. Aynı zamanda fikirlerinize veya haritaya konu olan başlıkla ilgili genel bir bakış sunar.
 • Kişisel hedeflerinizi planlamanızı, planlarınızı belirli bir düzen içinde görmenizi sağlar.
 • Notlarınızın daha akılda kalıcı olmasınıa onları daha kolay hatırlamanıza ve daha iyi anlamanıza yardımcı olur.

Mind Map (Zihin Haritası) Çizimi

 • Elle çizim yapacaksınız;
  • Kağıt veya defter (yer açısından A3 boyutlu olması daha iyi olabilir.) 
  • Renkli kalemler
  • Yapışkanlı etiket, stickerlar da kullanabilirsiniz.
 • Bilgisayarda çizim yapacaksanız zihin haritası çizmek için birçok program veya site kullanabilirsiniz.

Zihin haritası oluşturmak için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz;

 1. Öncelikle kullanacağınız kağıdınızı veya bilgisayar sayfasını yatay bir şekilde kullanın ki ihtiyacınız olan boş alanları sağlayın.
 2. Sayfanın en ortasında konu başlığını büyük harflerle yazın ve size onu çağrıştıracak, ana temanızı temsil edecek bir simge ya da resim koyun veya çizin. (Sayfanın merkezinden başlanmasının sebebi ise şudur; merkezden başlamak beyne her yöne yayılma ve kendini daha özgür ve doğal bir şekilde ifade etme özgürlüğü verir.)
 3. Daha sonra saat 1 yönüne doğru ilk dalınızı çizin ve anahtar kelimeyi yazın yada şeklini çizin. Dalları oluşturmaya saat yönünde devam edin. Bu sırada başlıkların altına onu ifade eden veya çağrışım yapan şekil, sembol vs. çizebilirsiniz. Dalları çizerken de farklı renkler kullanmaya ve çizgilerin düz değil de eğik olmasına özen gösterin. Çizgilerin merkezde daha kalın, dışa doğru açılırken daha ince olması iyi olabilir.
 4. Sonra oluşturduğunuz bu kolların altına hangilerine gerekiyorsa alt başlıklar açarak detaylandırın, destekleyici başlıklar atın yada şekiller çizin.
 5. Son olarak haritanızın tümünü inceleyerek değiştirme veya ekleme yapabilirsiniz. Birbiri ile ilişkilendirdiğiniz başlıklara farklı bir işaret koyabilir veya aynı renkleri kullanabilirsiniz. Farklı konuları birleştirmek ve daha iyi vurgulamak için gerekli yerlerde renkli kalem veya oklar kullanabilirsiniz.

*Burada önemli olan nokta, zihin haritası yapısı hiyerarşik olarak yani ana tema ortada olacak şekilde diğer fikirler dışa doğru yayılan bir düzen içerisinde olmalıdır.

Bu arada haritalarınızın her zaman renkli, resimli olmasına da gerek yoktur. Daha akademiksel notlar, özetler veya ders notları için cümle ağırlıklı haritalarda çıkarabilirsiniz. 
Zihin haritasını nerelerde kullanabileceğiniz ve mind map çizim programlarıyla ilgili öneriler yazının ikinci kısmında paylaşılacaktır. Kendinize iyi bakın 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir