Kitap Yorumu: “Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum”

k1

Hani bazı yazarlar vardır: Her yeni kitabını heyecanla beklersiniz ve çıkar çıkmaz sadece arka kapak yazısını okuyup tereddüt etmeden, başkalarının kitapla ilgili yorumlarına bakmaya bile ihtiyaç duymadan hemen alırsınız. İşte Serkan Karaismailoğlu benim için o yazarlardan biri.

Serkan hocanın ilk kitabı ‘Kadın Beyni Erkek Beyni’ nin hem konusunu hem anlatım biçimini, kullandığı dili çok sevmiştim.

Yeni kitabının adını öğrenince biraz şaşkınlık yaşadım tabi. Çünkü beyinde aradığın bir şeyi nasıl bağırsakta bulabilirdin ki? Bu iki organımızın, beynin bağırsağı yönetmesi(!) haricinde, ne gibi bir bağlantısı olabilirdi?

Kitabın bölüm başlıklarını okuyunca anlıyorsunuz ki daha içindekiler kısmından mizah dolu, bol bilgili, bol şaşırtmacalı kitap sizi bekliyor. Bu kitabın bir güzelliği daha vardı ki o da içindeki harika çizimler. Kitabın ana konusu olan ‘mikrobiyata’ hakkında çok faydalı bilgiler edinirken diğer organlarımız hakkında da bilgi tazelemiş oldum. Biyoloji ağırlıklı bilgiler içeriyor olmasından sakın çekinmeyin. Kitabın anlatım tarzı, dili o kadar güzel ki kitabı kafanız karmakarışık olmadan çok rahat okuyabiliyorsunuz.

asıl1

 

-Arka Kapak Yazısı-

Hayatınızla ilgili verdiğiniz kararların bazıları ya size ait değilse. Mesela şu an ellerinizin arasında tutmakta olduğunuz bu kitabı alıp almamakla ilgili kararınız tümüyle size ve beyninize mi ait? Eğer böyle düşünüyorsanız “mikrobiyota” ile henüz tanışmadınız demektir. Şu an, SİZ, yani yaklaşık 30 trilyon hücreden oluşan canlı, elinizde kitabın arka kapağını okurken, sadece bağırsaklarınızda yaklaşık 40 trilyon mikroorganizmanın yaşadığını biliyor musunuz? Yani sizi SİZ yapan hücrelerin sayısından daha fazla sayıda mikroorganizma içinizde yaşıyor. Üstelik bu mikroorganizmalar sayıca fazla olduğu gibi beyninizi, karakterinizi ve kararlarınızı doğrudan etkileyen kimyasallar üretebilmektedir. Kilo alma probleminden tutun davranışlarınıza kadar, hatta sıkı durun kimi kendinize eş olarak seçeceğinize bile bu mikroorganizmaların karıştığını söylesem herhalde çıldırmış olduğumu düşünürsünüz. Ama akademik olarak beyin çalışan ve sinirbilim doktorası yapmış bir kişiye bağırsaklarla ilgili bir kitap yazdıracak kadar çılgın bir konu mikrobiyota. Bu kitabı okuduktan sonra bağırsaklarınıza ve içindeki canlılara bakışınız çok ama değişecek.

Kitabı Alabileceğiniz Siteler

Elma Yayınevi

D&R

İdefix

BKM Kitap

Okuoku

Kitapyurdu

Babil.com

asıl

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir