Kitap Yorumu: “İnsan Vücuduna Seyahat”

kitap

Kitabın yazarı Gavin Francis, kitapta doktorlukta ve öğrencilik hayatında edindiği tecrübeleri, hastalarının öykülerini anlatıyor. Sadece tıbbi bilgiler vermekle kalmayıp çoğu şeyin kökeninden, felsefeyle, tarihle bağlantısından da bahsediyor.

Bu açıdan kitap ilk başta biraz kafa karıştırıcı gelebiliyor. Çünkü hastanın öyküsünü dinlerken yazar bi yerde konuyu kesiyor ve o organla veya hastalıkla ilgili tarihi, felsefi bilgiler vermeye başlıyor. Daha sonra tekrar kaldığı yerden devam ediyor. Dediğim gibi anlatım biraz karışık gelse de alıştıktan sonra farklı yönlerle kitabı okumak hoşunuza gidiyor.

Kitapta bir diğer sevdiğim kısım yazarın sanki bizimle konuşur gibi bazı olayları anlatmasıydı. Özellikle öğrencilik zamanlarındaki olayları, mekanları anlatırken sizinle konuşur gibi tasvirlerde bulunuyor. Bu açıdan olayın içine daha rahat giriyorsunuz.

Anatomi, biyoloji ve canlıyla ilgili kitaplarda öğrendiğiniz her bilgiyle bir kez daha hayran kalabiliyorsunuz.

insan vücuduna s.1

-Arka Kapak Yazısı-

Vücudumuzu yakından tanıdığımızı zannederiz ama insan bedeni aslında çoğumuz için keşfedilmemiş topraklardır. Kaçımız kalbin insan refahıyla nasıl bir bağlantısı olduğunu biliyor? Ya da epilepsi nöbetlerinin beyni nasıl etkilediğini? Veya ayağın insanlık açısından neden belirleyici rol üstlendiğini? Ödüllü yazar Gavin Francis İnsan Vücuduna Seyahat’te okurları bedenin saklı kalmış patikalarında gizemli bir yolculuğa çıkarırken organlarımızın mucizevi işleyişini anlamamızda bize rehberlik ediyor.

Cerrah, acil tıp uzmanı ve aile hekimi olarak edindiği tecrübelerden yola çıkan Francis hastalarının öykülerini, tıp tarihi, felsefe ve edebiyatla harmanlayarak insan vücudunu hastalıkta ve sağlıkta, yaşarken ve ölürken anlatıyor. İnsan Vücuduna Seyahat özünde insan olmanın anlamına dair derin düşünceler barındıran, vücudunuza bakış açınızı değiştirecek şiirsel ve dokunaklı bir kitap.

Kitabı satın alabileceğiniz siteler

Domingo

D&R

İdefix

Kitapyurdu

BKM Kitap

Okuoku

Babil.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir