Kariyer Planı ve ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Sınavı)

Mezun olma zamanı yaklaşıyor ve hala siz de benim gibi kararsızsanız birazdan bahsedeceğim taktiği siz de uygulayabilirsiniz. Nedir bu peki?

İşinize yarayabilecek her sınava girmeye çalışın kendinizi sadece bir şeyle sınırlamayın. Yüksek lisans mı yapmak istiyorsunuz ALES sınavına da girin. Ya da memur olarak atanmak mı istiyorsunuz KPSS’ ye de girin. Orada da bir şansınızı deneyin. Zaten yabancı dille ilgili sınavlar hariç diğer sınavların çoğunun Matematik, Türkçe bölümleri hemen hemen aynı konulardan oluşuyor. Konular çok yabancı gelmeyecektir.

Peki ne zorum var da bir sınavın daha stresini çekeyim diye düşünüyorsanız da, ki aynı soruyu geçen sene ben de kendime soruyordum , seçeneğiniz ne kadar çok olursa stresiniz de aslında bir o kadar az olur. Tamam sınava girmek stresli bir iş ama elinizde bir alternatifiniz daha olmuş olur. Farz edelim ki hedefiniz akademik personel olmaktı ve ALES’e girdiniz. Sınavınız düşük gelip de kadroya giremeyince yaşanılacak stres emin olun iki sınava birden hazırlandığınız kadar olmaz. Her zaman seçeneklerinizi bol tutmaya çalışın. Biri olmadı mı diğerini denersiniz en azından bir seçeneğiniz hep olur.

Ben de bu yüzden kariyerime tam olarak nasıl devam etmek istediğime karar veremediğim için elimdeki seçeneklerin hepsini değerlendirmek istiyorum. Bu seçeneklerden biri ALES ve YDS ye girip yeterli puan alırsam yüksek lisans yapmak, diğeri yine ALES’ten yeterli puan alıp bir üniversitede akademik kadroya atanmak ve diğer bir tanesi de KPSS ye girip devlet memuru olarak atanmak. Bir türlü karar veremediğim için de bütün sınavlara girmeye karar verdim.

ALES , ülkemizde lisansüstü eğitim almak isteyen ya da akademik kadrolara yerleşmek isteyenlerin girmek zorunda olduğu sınavdır. 100 puan üzerinden değerlendirilir. Eğer süresi dolmamış birden fazla ALES puanı varsa bu puanlardan istediğinizi kullanabilirsiniz. Son girilen sınavın puanı geçerli olur gibi bir kural yok. Şimdi gelelim değişen ALES sistemiyle birlikte neler olmuş.

Son değişikliklerle birlikte;

ALES’in geçerlilik süresi 3 yıldan 5 yıla çıkarıldı.
Önceden Sözel­1 ve Sözel­2 ile Sayısal­1 ve Sayısal­2 olarak 4 bölümden oluşan ALES, artık “Sözel” ve “Sayısal” olmak üzere 2 bölümden oluşacak.
Yeni ALES’te toplamda 100 sorudan oluşan sınavın süresi, 150 dakika (2,5 saat) olarak belirlendi. Bununla birlikte toplam sınav süresi kısaltıldı. Önceden 160 soru ve 180 dakikadan (3 saat) oluşan sınav, yeni düzenlemeyle 50’şer sorudan oluşan sözel ve sayısal iki ayrı testten meydana gelecek.
Eşit ağırlıklandırılmayan ALES eşit ağırlık puanı konusunda değişiklik yapıldı. ALES sayısal ve ALES sözel puanının hesaplanmasına yönelik ağırlıklar değiştirilmemekle birlikte, ALES eşit ağırlık puanının hesaplanmasında sayısal testinin yüzde 50, sözel testinin de yüzde 50 etkili olmasına karar verildi. çz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir