ANASAYFA,  EĞİTİM-OKUL

Erasmus Serüveni

Erasmusu neredeyse bilmeyenimiz kalmadı. Her yerde duyuyoruz, gidenlerin resimlerini, içeriklerini görüyoruz. Peki nedir bu erasmus, stajla eğitim arasındaki fark nedir?
Erasmus, Avrupa Birliği tarafından yürütülen bir yurt dışı öğrenci değişim programıdır. Erasmusu eğitim ve staj olmak üzere iki şekilde de yapabilirsiniz. Bu programın en güzel yanlarından biri, hibe yani gideceğiniz ülkeye göre aylık belirli bir para verilmesi. Gideceğiniz ülkeye göre, eğitim mi staj için mi gittiğinize göre hibe miktarı değişebilir.

Belvedere Sarayı, Viyana

Eğitim için olan erasmusa bir dönem(6 ay) veya iki dönem (12 ay) olmak üzere başvurabiliniyor. Eğitim için başvuruda bulunacağınız kurum, okul olmak zorunda çünkü oradan aldığınız dersleri geri dönünce kendi dersleriniz yerine saydıracaksınız. Bu aşamada derslerin çoğunun uyumlu olması okul döneminizin uzamaması iyi bir şey.

Staj için olan erasmusa gelirsek bu imkanı her okul sağlamayabiliyor. Öncelikle bu konu hakkında okulunuzdan bilgi almanızı tavsiye ederim. Staj için yurt dışında seçeceğiniz kurumun okul olması zorunluluğu yok. Üniversite seçebilirsiniz tabi ama bunun yanı sıra laboratuvarlara veya çeşitli firmalara da başvurabilirsiniz, staj için mail atabilirsiniz. Okul olmasının avantajı, okula bağlı öğrenci konumunda olacağınız için ISIC kart, çeşitli restoranlarda veya yerlerde indirimler gibi öğrencilere sağlanan imkanlardan faydalanabilirsiniz. Üniversitenin yurdunda kalabilirsiniz. Bu da konaklama için ev tutma veya pansiyonda kalmaktan daha uyguna gelecektir. Ancak bir şirketten kabul alırsanız da direk geri çevirmeyin derim, buradaki deneyimleriniz size çok şey katabilir. Eğer yurt dışında kalmaya karar verirseniz, gittiğiniz firma size iş imkanı da sunabilir.

Hluboká nad Vltavou Castle, Çekya

Erasmus yapmak hakkında genel hislerime, düşüncelerime gelirsek; en büyük hayallerimden biriydi yurt dışına çıkmak, erasmus yapmak. Ancak eğitim için uzun süreli gitme gibi bir isteğim yoktu. O yüzden okulumun erasmus stajı imkanı sağlıyor olması çok iyi oldu. Okulda en fazla yurt dışı stajına gidenler moleküler biyoloji ve genetik bölümü ile biyomühendislik bölümü öğrencisiydi. Hatta bir giden ikinci kez gidiyordu. Ben, arkadaşımla beraber endüstri ve sistem mühendisliğinden Çek Cumhuriyeti’nin České Budějovice şehrine gittim. C++ programlama ve makine öğrenmesi üzerine üniversitede hocadan eğitim aldık, çeşitli programlar yazdık. 

Stajdan kalan günlerimizde hem Çek Cumhuriyeti’nin diğer şehirlerini hem de diğer ülkeleri gezdik. Çek’e gelen bir diğer arkadaşımızla beraber üçümüz Avusturya (Viyana)’ya, Macaristan (Budapeşte)’a, Slovakya (Bratislava)’ya gittik. Oraların ünlü yiyeceklerinden tattık. Çeşitli hediyelik eşyalar aldık. Farklı kültürleri, oraların insanlarını tanıdık. Bir sürü anı biriktirdik.

Macaristan Parlamento Binası, Budapeşte

Bu aşamada söylemek istediğim şey: Ben yapabildiysem siz de yapabilirsiniz. Daha önce ailemden hiç uzun süreli ayrı kalmamıştım. Hiç uçağa binmemiştim ve uçak hakkında çeşitli korkunç düşüncelerim vardı (filmler sağolsun :)) Neyseki arkadaşım vardı o olmasa ailem yollamıyordu tek başıma, ve ben de tek başıma o uçağa binmeye, yabancı bir ülkeye gitmeye cesaret edemezdim. Vize çıkıp gideceğimiz kesinleştikten sonra o uçağa da bindim, hiç bilmediğim ülkede 2 ay da yaşadım. İlk defa trene de bindim vs vs vs… Turist olmak ne demek tam manasıyla deneyimledim ve ülkemizdeki turistleri çok daha iyi anlamaya başladım 🙂

Ülkeme döndüğümde İstanbul’un, ülkemizin her bir köşesinin aslında ne kadar kıymetli olduğunu daha iyi anladım. Çünkü yurt dışında gezerken o ülkede gidilmesi gereken hemen her yere gitmeye çalıştım. Sonra İstanbul’a gelip de o metrobüsle boğazdan geçerken İstanbul’un ne kadar kıymetli yerler barındırdığını anladım. Yani manzarayı geçtim tabelanın birinde “Avrupa Kıtası’na Hoşgeldiniz”, diğerinde “Asya Kıtası’na Hoşgeldiniz” yazıyor. Kıta değiştiriyorsunuz. O zaman karar verdim: İstanbul’u turist gözüyle de gezmem lazımdı. Her bir gidilecekler listesindeki yerlere gitmem gerekiyordu. Meğer ne kadar az gezmişim onu anladım.

Hundertwasser Evi , Viyana

Sonuç olarak erasmus güzel şey. Gezmek, farklı kültürleri görmek, yaşamak gerek. 

Yazım biterken şunları da ekleyeyim : Erasmus stajı için yazılar gelmeye devam edecek. Bu yazıların seri şeklinde olmasını planlıyorum. Staj yeri bulma, mail atma, öğrenim anlaşması doldurulması, vize başvurusu süreci gibi erasmus sürecinde yaşadıklarımı, önerdiklerimi adım adım anlatacağım. Ayrıca gittim ülkeler hakkında da yazı yazmayı planlıyorum. Nerelerini gezdim, neler yedim, ulaşım vs gibi. Konuyla ilgili sorularınız olursa siteye yorum olarak yazabilirsiniz. Bu şekilde diğer kişilerinde akıllarında soru varsa cevaplarını almalarına yardımcı olabiliriz. Umarım süreç hakkında yazılarımla yardımcı olabilir, ilham verebilirim.

  • NOT: Anlatacağım süreçler ve kurallar vs okuldan okula farklılık gösterebilir. O yüzden okulunuzun erasmus ofisine başvurmayı, ofisten ve okulunuzun sitesinden bilgi almayı unutmayın.

Kendinize iyi bakın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir