BİYOMÜHENDİSLİK,  KEŞFET,  MAKALELER,  UYGULAMA-SİTE

Bilim Haberleri ve Akademik Makale Siteleri

Akademik, bilimsel makaleleri araştırmak için site önerilerini Instagram hesabında yapmıştım. Bunlara ek olarak bir de bilim, teknoloji gibi kategorilerde haberler,yazılar paylaşan sitelerden bahsedeceğim.

Bunların arasındaki farka gelirsek, bilimle ilgili haber yapan sitelerin akademik makale siteleri kadar kesinliği ve güvenilirliği olmayabiliyor. Yani tez veya makale yazacaksanız haber siteleri pek geçerli kaynak sayılmaz. Çünkü bu siteler direk makaleden kaynak almış olsalar bile burada özet bilgi verilir. Oysa direk makalenin orijinal hali tez veya yeni makale yazımında kabul edilendir.

Haber siteleri özet ve daha anlaşılır bir dille bilgiyi sunarken, makaleler daha ayrıntılı ve akademik bir dil kullanır. Burada tavsiyem, haber sitelerini sürekli takip edip buradan ilginizi çeken bir konu olursa makale sitelerine başvurmanız.

En çok kullanılan akademik makale siteleri;

Nature

ScienceDirect

Pubmed

Springer Link

Wiley Online Library

Bilim haberleri siteleri (İlk olarak daha çok kendi takip ettiğim siteleri yazıyorum, eğer önerdiğiniz siteler varsa yorumlara yazabilirsiniz.);

Curiosity

Scientific American

Quanta Magazine

Popular Science

Science Focus

ScienceDaily

Science Alert

The Scientist

New Scientist

ScienMag

Science News

Diğer siteler;

Nautilus

Massive Science

National Geographic

Wired

UnDark

Aeon

Live Science

Stat

Science | AAAS

Cosmos

SciDevNet

Advanced Science News

NOT: Bazı sitelerin Google Play’de uygulamaları var bunları da indirebilirsiniz (ios da var mı bilgim yok maalesef). Hatta widget olarak eklenebilenleri telefonunuzun ana ekranına ekleyip haberleri oradan takip edebilirsiniz. New Scientist ve Scientific American’ın da uygulamaları varmış Google Play’de. Bende yüklü uygulamalar ise şunlar;

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir